Jak u nás probíhá tantrická masáž?

Před masáží se spolu na chvíli posadíme u šálku čaje, kde se dozvíte všechno o průběhu tantrické masáže, bude prostor na vaše dotazy, můžete vyjádřit svá přání, očekávání, představy, co vás přivádí, případně i obavy či nejistotu, které mohou být, pokud přicházíte na tantrickou masáž poprvé. Poté se můžete osprchovat, dostanete sarong (tradiční velký šátek), který si uvážete kolem těla. Mezitím se převléknu i já.

 

Tantrická masáž začíná tradičním rituálem ve stoje, při kterém se naladím na vaši energii a jemnými doteky uvolním napětí ve vašem těle. Je to velmi něžný vstup do prostoru důvěry a intimity, který má i důležitý psychologický význam, navozuje hlubší setkání dvou lidí. Během rituálu se postupně odkládají šátky a samotná masáž pak probíhá v nahotě jak vaší, tak mé. Celkovou atmosféru dotváří teplé prostředí s tlumeným světlem svíček, podmanivá hudba a láskyplný, vnímavý přístup, k masážím přistupuji s otevřeným srdcem.

Nahota je v tantrickém přístupu vyjádřením otevřenosti, svobody, nevinnosti a důvěry na obou stranách, ale také podporou hloubky tantrického obřadu, v kterém si postupně dovolujeme potkat se se svou zranitelností. Odložením vrstev oblečení či různých ozdob a šperků jsme náhle přítomní v té největší pravdivosti a velmi silně vnímáme své hranice, stáváme se citliví k tomu, jaká energie na nás působí, což v sobě může nést mimo jiné i silný aspekt léčení. Trpíte-li jakýmikoli pocity studu, nemusíte se bát, že byste byli jakkoli někam tlačeni, při masáži postupně vzniká velký pocit blízkosti a vzájemnosti, respektování vašich hranic týkajících se vašeho těla je samozřejmostí, stejně tak jako hranic mých. Jen v rámci bezpečných a jasných hranic jsou možné hluboké a intenzivní prožitky.

V průběhu masáže jste v hlubokém relaxu a uvolnění, zaměřujete se na svůj dech, který vám pomůže dostat se z hlavy a myšlení do prožitku v těle; dáváte pozornost sami sobě a stejně tak veškerá moje pozornost je směrována k vám. Můžete vnímát proudění energie v těle, pocity, jimž je ideální se zcela otevřít a odevzdat. Masáž provádím v meditativním stavu plně soustředěná na přítomný okamžik, což umocňuje hloubku vašeho prožívání.

 

Při samotné masáži jsou používány doteky mých rukou, vlasů, těla, rituální omývání horkými ručníčky. Pokud si budete přát, mohou být do masáže zahrnuty i doteky jemnými předměty, např. peřím, šátky, kožešinkami; poté následuje olejová masáž celého vašeho těla nahřátým olejem, při které se energie, rozprouděná v energetických centrech, rozvádí do celého těla. Bude vám věnována maximální péče, masírováni budete od hlavy až po konečky prstů na nohou.

Podstatou je zvýšit citlivost těla, postupně se oživují receptory na tlak, na teplo, na jemný dotek… Formou pestré hry doteků jsou tak vytvářeny různé typy vjemů, celé tělo se tedy může rozvibrovat a intenzivně vnímat kažkou svojí buňkou.

Většina našich tantrických masáží (s výjimkou Andělské u žen) obsahují i intimní masáž joni nebo lingamu (tantrický název pro ženské a mužské pohlavní orgány), případně u mužů (chtějí-li) i masáž prostaty. Intimní partie jsou přirozeným a laskavým způsobem zahrnuty do celé délky masáže, poslední třetina tantrické masáže je pak věnována téměř výhradně jim a rozšiřování energie, která při dotecích v těchto partiích vzniká.

Při intimní masáži bývá běžné, že zažijete orgasmus, ale je i naprosto v pořádku, pokud nepřijde, příp.si ho nepřejete. (Je také možnost se naučit tantrickým technikám rozšířeného orgasmu a „Velkého tahu“ jako možnosti prožít orgasmus bez ejakulace u mužů.)

Tantrický přístup podporuje bezúčelné prožívání sexuality a vzrušení, což dává možnost hluboce prožívat to, co zrovna je, co se zrovna děje, aniž bychom řešili, co přijde za pár okamžiků. Jen následujeme energii a uvolňujeme se do ní, pomocí dechu i doteku jí můžeme jemně pomáhat dostat se postupně z pánve do celého těla. Energie rozšířená v celém těle (která může vést až k celotělovým energetickým orgasmům) bývá vnímána jako pocity blaha a hlubokého naplnění nejen na úrovni těla, a to i tehdy (možná se dá říct i právě tehdy), když nedojde ke klasickému vyvrcholení tak, jak ho většina lidí zná. Tantra nás všeobecně učí poznávat různé úrovně prožívání vzrušení, různé druhy či „barvy“ orgasmů, o nichž jsme nemuseli mít ani tušení, vlastně nám pomáhá uvědomovat si sebe sama v celém spektru pocitů a vjemů.

Po skončení masáže pak nemusíte nikam spěchat, můžete zůstat chvíli sami se sebou, nechat v klidu masáž spolu se všemi pocity doznít, případně – chcete-li – i sdílet, pokud vás něco překvapilo nebo chcete něčemu (sami sobě) více porozumět. Budete-li chtít, můžete se samozřejmě na závěr osprchovat.

 

Celá masáž probíhá v láskyplné energii otevřenosti a spontánnosti. Pokud vás zajímají možnosti práce se sexuální energií, mohu vás naučit a do delších masáží zařadit některé tantrické techniky (prodýchávání čaker, vědomé přenášení enegie do vyšších čaker, orgasmická meditace, technika Velkého tahu, a jiné), které umožňují zažívat úplně jiné stavy vzrušení a pocitu energie v těle, a které si můžete poté přenést i do svého osobního a sexuálního života, obohatíte si tak veškeré prožívání.

Před tantra masáží vám také vysvětlím techniku tantrického dýchání, které vám pomůže vystoupit z proudu myšlení a zbavit se počáteční nejistoty, postupně vám pak otevře cestu k dokonalému fyzickému i psychickému uvolnění a pocítění sexuální energie, se kterou během masáže pracujeme, v celém těle. Jak už jsem zmínila, takto rozšířená energie je vnímána jako hluboký, naplňující a oživující pocit, který přetrvává ještě dlouho po skončení samotné masáže.

 

Závěrem bych ještě chtěla zmínit – zejména (ale nejen) pro ty z vás, kteří přicházejí na tantrickou masáž převážně pro její terapeutické účinky, že průběh masáže vždy přizpůsobuji momentálním možnostem vašeho těla či stavu vás samotných. Někdy se stává, že až během masáže vyplouvají na povrch různá hluboce uložená témata a lidé si najednou uvědomují svůj strach z blízkosti, z rozkoše, z intimity… A to i přesto, že na úrovni každodenního vědomí se na masáž velmi těšili. Běžné tempo masáže by pak mohlo být spíše zahlcující pro energetický systém, a proto jdeme vždy jen takovým tempem a tak daleko, jak nám to dovolí řeč vašeho těla a jak se vy sami budete cítit bezpečně. A také jak malými či velkými krůčky budete chtít své dosavadní  hranice překračovat právě na základě bezpečí, které budeme společně vytvářet, a které nám v konečném důsledku bude velkým pomocníkem v léčení a rozpouštění hlubokých témat.

 (Jana Schoberová)

 

Další mé články o tantře, videa a inspiraci najdete ZDE