Tantra a léčení sexuality

Při tantrické masáži pracujeme s nahotou jako s něčím, co je naprosto přirozené, učíme se přijímat své tělo takové, jaké je, se všemi projevy. Zdá se to velmi jednoduché, ale – realita je taková, že v nás lidech je tolik různých tabu, tolik snahy zalíbit se druhým a být přijat/a i za cenu popření vlastní autenticity, tolik vrstev různých masek, které nám někdy posloužily či nás chránily, a my je (často) nevědomky používáme dál, odtrženi od naší hluboké podstaty.

Tantrický přístup nevytváří žádný konflikt s realitou,  učí nás být pravdivými sami k sobě, nic nepopírat. Vítá i negativní emoce a stavy, s nimiž běžně bojujeme, a které považujeme za nepřijatelné (až už pro sebe nebo pro okolí). Vnáší do nich vědomí a meditaci, a tím je pomáhá přijmout a transformovat.

Celá tantrická masáž tak, jak je vedena – od úvodního rituálu „uctění nejvyššího potenciálu v člověku“, přes postupnou masáž těla, až po intimní masáž – může být velice léčivým procesem. Po celém těle je mnoho citlivých receptorů, které mnohdy přímo lační po láskyplném doteku a péči, každá naše buňka touží po přijetí. Cítíme-li se přijati takoví, jací jsme, začínáme se konečně opravdu hluboce uvolňovat do svého já.

Pokud se lidé na nějaké téma v souvislosti s tantra masáží a léčením nejčastěji ptají, pak je to téma „intimní masáže“ (masáže joni, lingamu, prostaty)

 

Proč intimní masáž?

Ohledně tématu sexuality jsou kolektivně vytvářeny velké požadavky na výkon a způsob prožívání v jakémkoli slova smyslu. A to jak u mužů, tak i u žen, ačkoli u každého pohlaví jinak. A k tomu všichni toužíme být milování, přijímáni, všichni toužíme být okouzlující a nejlepší. Tím se jakýsi tlak na „správnost“ prožívání ještě násobí. Přirozenou moudrost našeho těla a pohlavních orgánů tak postupně přebíjí osobní vůle a snaha, ať už o cokoli.

Způsob provedení tantrické intimní masáže nabízí možnost vystoupit z jakékoli představy o tom, jak bychom měli „správně“ prožívat. Velmi přirozeným způsobem otevírá novému, meditativnímu prožívání vzrušení a intimního doteku, není tu žádný cíl a vlastně ani účel. Intimní masáž se „pouze“ provádí. Velmi láskyplným, citlivým a vědomým způsobem, bez očekávání. Tato „maličkost“ se může stát velikou změnou. Pomáhá nám postupně se otevřít čemukoli, co zrovna přichází, aniž bychom do toho museli jakkoli zasahovat, hodnotit to či dokonce srovnávat. Ukazuje nám naše přirozené prožívání, učí nás, že vše může jen tak plynout a my se můžeme spojit s tímto proudem, že naše tělo kdesi pod naučeným stereotypem sexuálního fungování ukrývá prožitky mnohem hlubší a širší, než je genitální orgasmus.

Vliv intimní masáže na potíže a problémy v oblasti sexuality a intimity může být zásadní. Potíže, se kterými lidé přicházejí, mohou mít různé příčiny – postoj k sexu v rodině, ve společnosti, sexuální výchova (či spíše nevýchova), znásilnění, traumatické zážitky, necitlivý přístup či špatně volená slova ze strany partnera nebo okolí, ať už k našemu tělu nebo k našim potřebám a sexuálním projevům; operace, komplikovaný porod, nepřijímání vlastního těla takového, jaké je, …….to vše může mít vliv na naši schopnost autenticky prožívat intimitu i partnerskou blízkost.

Pod vlivem těchto zraňujících zážitků se v naší psychice vytvářejí různé bloky, které se následně manifestují i v našem těle, často právě v sexuální oblasti. Pohlavní orgány se stávají buď bolestivé na dotek nebo přímo necitlivé, vlastně se tak brání dalšímu zranění, které by mohlo přijít (což bývá častější u žen, u mužů se emocionální zranění a traumata projevují spíše v poruchách erekce nebo předčasnou ejakulací).

Naše sexualita je tímto blokována, energie nemůže proudit. Lidé se uzavírají víc a víc do svého nitra, na určité úrovni odmítají sami sebe. Buď přímo nechtějí sexuálně žít nebo jsou schopni jen mělkých prožitků plných frustrací z „nefunkčnosti“ vlastního těla. Potenciál životní síly, kreativity a radosti je omezen.

Pomocí tantrické masáže a vědomého doteku, se zapojením dechu i zvuků můžeme tyto stavy postupně léčit. Laskavým dotekem a specifickou intimní masáží, při níž se mohou potlačené emoce vyplavit z podvědomí, lze pohlavním orgánům vrátit jejich ztracenou citlivost, rozpustit a nechat odejít staré rány, bolesti a křivdy. Na jejich místě se objevuje radost z vlastního jedinečného sexuálního prožívání, schopnost cítit, a přirozeně i láska a úcta ke svému tělu jako dokonalému božskému výtvoru. Spolu s tím se často harmonizují i jiné roviny našeho života, vždyť všechny jeho oblasti souvisí s tím, jak a jak moc vnímáme sebe sama..

(Trpíte-li jakýmikoli potížemi v oblasti sexuality, které chcete řešit, můžeme kompletní tantrickou masáž zaměřit více na intimní masáž z hlediska léčení, nebo se můžete přímo objednat na terapeutickou léčivou tantra masáž Emoční detox.)

 

Proč masáž prostaty (u mužů) / rozety (u žen)?

Masáž prostaty u mužů je nejléčivější částí tantrické masáže. Provádí se jak vnější, tak i vnitřní anální masáž a masáž prostaty a pánevního dna.

I u žen může mít masáž rozety (perineum a anální masáž) mnohé terapeutické účinky (emoce strachu), pro některé ženy je i zajímavá prožitkově. Jinak ale většinou platí, že v ženském těle je nejvíce bloků a traumat uloženo v oblasti bodu G, který je také v tantře označován jako ženská prostata.

Tantrický přístup nevytváří žádná tabu na lidském těle. Určitým způsobem se snaží vrátit naše vnímání lidského těla do dětské nevinnosti a otevřenosti. Učí nás zbavit se předsudků, že některá místa na našem těle jsou nečistá či nějak „špatná“. Takovýto přístup pomáhá přijmout, milovat a uctívat celé své tělo v jeho naprosté dokonalosti, jíž je neuvěřitelná funkčnost a vybavenost našeho těla jasným projevem.

U tantrické masáže neupřednostňujeme některé části těla před jinými, naprosto celému tělu se může dostat maximální pozornost a péče, samozřejmě s vaším souhlasem. Tento přístup v sobě nese vysoce léčivý potenciál, umožňuje prožít si cele sebe sama se vším, co k nám patří bez rozdílu.

Anální masáž (u mužů spolu s masáží prostaty) se provádí velmi jemně a citlivě poté, co se postupně uvolní celá oblast hýždí, pánve a perinea (hráze).

Pro muže má masáž prostaty blahodárný vliv na zdraví prostaty, jelikož ji pomáhá udržet dlouhodobě pružnou, předcházet jejím onemocněním, a v neposlední řadě bývá velmi účinnou terapií při potížích s erekcí či předčasnou ejakulací. Prostata je u mužů místo, kde se během života kumuluje často velké množství strachů, obav a nejistot (jejichž vnějším projevem jsou mmj. právě poruchy erekce a předčasná ejakulace). Z toho důvodu se stává, že masáž prostaty nemusí být vždy vyloženě příjemnou částí tantrické masáže, nicméně její terapeutický efekt je nenahraditelný.

Právě postupným uvolněním všech vytěsněných emocí a bloků, které prostata skrývá, se otevírá potenciál mužské sexuality projevující se výrazným zvýšením energetické kapacity, kontrolou nad vlastním vzrušením a ejakulací, schopností prožívat mnohonásobné orgasmy bez energetických ztrát a ejakulace, a dalšími benefity, které se týkají nejen sexuálního života.

Masáž prostaty se provádí jak vnější – přes perineum, tak vnitřní masáž prostaty – přes konečník (samozřejmě vše na vaše přání a po domluvě).

Mužům (mimo pozitivní vliv na zdraví) nabízí masáž prostaty vyzkoušet si přijímající (ženskou) roli a prožitek v sexualitě. Mohou si zde prožít všechny pocity spojené s „odevzdáním se“, léčit se na úrovni důvěry a otevírání se druhému člověku. Masáž prostaty u mužů pomáhá rozpouštět i bloky a traumata související se srdeční čakrou (ženské aspekty v muži, pravá hemisféra), ono pomyslné „brnění“, které mnohdy brání mužům opravdově se ponořit do hlubokého vztahu se ženou.

V neposlední řadě může být masáž prostaty mužům zdrojem neobyčejného potěšení a obohacení sexuality, pakliže je prostata fyzicky i energeticky zdravá, objevují se u ní i zvýšené či rozšířené stavy vědomí, poněvadž silně podporuje uvolnění v těle a výše zmíněné odevzdání se.
U žen se provádí masáž rozety na přání ženy u delších tantrických masáží, pomáhá prokrvit pánevní dno, některým ženám je zdrojem potěšení a má uzemňující účinek, takže pomáhá dostat se do těla. To je zvlášť u některých typů žen velmi cenné, neboť mívají tendence občas z těla „odcházet“, pakliže nemají opravdu silný stimul.

Všeobecně tantrická masáž prostaty/rozety přispívá k uvolnění bloků v oblasti 1. čakry, což je spojení se zemí, s hmotou, s našimi kořeny a domovem; pomáhá nacházet vnitřní jistotu a odvahu ponořit se beze strachu do proudu života s vědomím, že jsme v bezpečí, a že je o nás postaráno.

 (Jana Schoberová)

Další mé články o tantře, videa a inspiraci najdete ZDE.